
Sukces jest naszym przyjacielem
Wywiad gospodarczy - kraj
- Podstawowe dane na temat badanego podmiotu: pełna nazwa z formą prawną, adres siedziby głównej i adresy oddziałów, dane identyfikacyjne podmiotu nadane mu przez organy państwowe (NIP, REGON, KRS, Numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej).
- Organy - przedstawienie procesu tworzenia organów w spółce, ewolucja kształtowania podmiotowego.
- Reprezentacja - ustalenie zdolności do zaciągania zobowiązań, określenie typu reprezentacji i jej ewolucja w badanym podmiocie.
- Klasyfikacja towarów i usług według przyjętych norm, oraz ustalenie głównego wytwarzanego produktu.
- Wybrane dane finansowe wskazujące ogólne trendy i sposoby realizacji zobowiązań przez firmę.
- Wielkość zatrudnienia.
- RAPORT W WERSJI ROZSZERZONEJ zawierający informacje wstępne oraz określenie pozycji finansowo-prawnej, a także ekonomiczną analizę sprawozdania finansowego badanego podmiotu:
- Określenie pozycji firmy na rynku w skali mikro i makro.
- Opisanie pozycji firmy jako producenta, dystrybutora,
- Ustalenie głównych dostawców półproduktów badanego podmiotu,
- Przedstawienie bilansu badanego podmiotu.
- Przestawienie rachunku zysków i strat badanego podmiotu.
- Kapitał zakładowy badanego podmiotu z wyszczególnieniem wartości pieniężnej i niepieniężnej.
- Badanie płynności finansowej przedsiębiorstwa - bieżąca płynność finansowa, szybka płynność finansowa, wskaźnik środków pieniężnych,
- Ocena stopnia zadłużenia przedsiębiorstwa – ogólne zadłużenie,
- Analiza rentowności przedsiębiorstwa – rentowność sprzedaży netto, rentowność sprzedaży brutto, rentowność majątku,
- Źródła finansowania – dźwignie finansowania działalności, interpretacja wyników.
- Przedstawienie informacji o sytuacji majątkowej badanego podmiotu pod kątem posiadanych gruntów i nieruchomościach - podanie lokalizacji, nr KW, obciążenia, informacje o wpisach hipotecznych, rodzaj własności, ewentualne sprecyzowanie rodzajów i przeznaczeń nieruchomości, informacje o prowadzonych egzekucjach komorniczych z nieruchomości.
- Określenie potencjalnej wielkości wiarygodności kredytowej przyznanej podmiotowi przez banki na podstawie posiadanych przez podmiot zabezpieczeń.
Kumulatywne przystąpienie do długu
Kumulatywne przystąpienie do długu powodujace solidarną odpowiedzialność dłużników dopuszczalne jest na podstawie zasady swobody zawierania umów. Polega ono na przyjeciu odpowiedzialności przez osoby trzecie za dotychczasowe zobowiązania dłużnika. Podkreślić należy, iż przystępujący nie zastępuje dłużika w ramach spełnienia świadczenia, nie zostaje on także z tego zwolniony, lecz występuje wraz z nim jako solidarny współdłużnik. Następuje tutaj pomnożenie podmiotów po stronie zobowiązanej w stosunku zobowiązaniowym o niezmienionej treści. Przyspiąpienie do długu dotyczy jedynie zobowiązań już insteniejących w momencie przystąpienia - nie można przystępować do długów przyszłych, bądź warunkowych.
Umowa kumulatywnego przystąpienia do długu zawierana jest pomiędzy dotychdzacowym dłużnikiem, a przyspiępującym do długu, albo przystepującym do długu, a wierzycielem. Taka umowa nie wymaga formy szczególnej, aby wywołać skutki.
Opócz umownego przystąpienia do długu ustawodawca przewidział również ustawowe przyspiąpienie do długu. Ma to miejsce wówczas, gdy nabywca przedsiębiorstwa bądź gospodarstwa rolnego staje się dłuznikiem solidarnym w zakresie zobowiązań związanych z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa bądź gospodastwa rolnego, bez względu na to z jakiego zdarzenia te zobowiązania powstały. Wyłączenie tej odpowiedzialności następuje jedynie gdy nabywca mimo, zachowaia naleznje staranności nie wiedział o istnieniu zobowiązania, a także ta odpowiedzialność jest ogranczona po stronie nabywcy przedsiebiorstwa, bądź gospodarstwa rolnego do jego wartości.