Postępowanie sądowe


Tam, gdzie występuje taka konieczność i firma, dla której pracujemy życzy sobie tego, występujemy ze stosownym wnioskiem do sądu o określenie dochodzonej należności poprzez tutuł wykonawczy, który posłuży do zabezpieczenia bądź przeprowadzenia egzekucji w oparciu o właściwy organ egzekucyjny.
Przygotowujemy odpowiednią dokumentację (pozew wraz z wnioskami dowodowymi), składamy do właściwego sądu i nadzorujemy przebieg postępowania. Uzyskanie tytułu wykonawczego zwykle nie trwa u nas dłużej niż 60 dni (a zdażyło się również, że trwało to 1 dzień!). W firmie pracuje 3 stąłych mediatorów sądowych wpisanych na listę stałych mediatorów prowadzona przez Prezesa Sadu Okręgowego w Toruniu . Mediacje sądowe i pozasądowe przyśpieszają i prowadzą do faktycznego wypracowywania satysfakcjonujacego strony rozwiązania, będącego faktycznym sukcesem stron postępowania sądowego i pozasądowego 
 
 
 
 

Zmiany w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych

Z początkiem 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 4 marca 2011 r. o zmianie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza zmiany w sposobie wydawania aktów prawnych, dawny sposób papierowy zastąpi wersja elektroniczna.
Podstawę do ogłoszenia aktu normatywnego lub innego aktu prawnego z dniem 1 stycznia 2012 r. stanowi akt w formie dokumentu elektronicznego, który musi być podpisany, bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu, złożonym przez odpowiedni organ wydający akt. Jedynie Monitor Polski B, nadal będzie wydawany w formie papierowej, a jego zakup nadal będzie możliwy w odpowiednich miejscach sprzedaży w formie papierowej.
Również zbiory prawa miejscowego - wojewódzkie dzienniki urzędowe, akty prawa powiatowego czy gminnego, będą wydawane w formie elektronicznej, a organ wydający je prowadzić będzie odrębną stronę internetową w celu udostępnienia dokumentów w internecie. Natomiast Dzienniki Ustaw i Monitorów Polski będą publikowane przez Rządowe Centrum Legislacji na stronie internetowej. Akty prawne będą dostępne do pobrania nieodpłatnego tylko w formie elektronicznej na odpowiednich stronach internetowych, bądź w odpowiednich urzędach administracji rządowej czy samorządu terytorialnego.
Ustawa z dnia 4 marca 2011 r. zakłada również, że od początku 2016 roku Marszałek Sejmu przy współpracy Rządowego Centrum Legislacji i organów administracji rządowej ogłasza tekst jednolity nowelizowanej ustawy, nie rzadziej niż 12 miesięcy od momentu wejścia w życie pierwszej zmiany w ustawie. Natomiast teksty jednolity aktów normatywnych innych niż ustawa ogłasza organ właściwy do wydania aktu normatywnego, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, ale w tym zakresie ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.