Szukaj :
Witamy w Pomorskiej Izbie
Finansowo-Handlowej Sp. z o.o.

ZAPRASZAMY
 
Misja
O Firmie
Kontakt

+ PARTNERZY

Login :
 
Hasło :

+ NEWSLETTER

Zapisz e-mail :

Jeśli chcesz być informowany o naszych aktualnościach wpisz swój adres emailowy. Szanujemy Twoją prywatność.
Firma PIFH Sp. z o.o.nie udostępni nikomu Twojego adresu. W każdej chwili możesz sie wypisać:

Usuń e-mail :
Więcej pełnomocników w sprawach karnych
Radcowie twierdzą, że umożliwienie im prowadzenia spraw karnych zwiększy dostęp obywateli do pomocy prawnej. Adwokaci mają wątpliwości.
To wyzwanie dla radców i konkurencja dla adwokatów. Skorzystać mają klienci, którzy taniej zapłacą za pełnomocnika. Problemem pozostaje jednak jakość usługi.
Kilka dni temu Sejm poprawił kodyfikacje karne, a w nich procedurę karną. Pozwolił tym samym na to, by pełnomocnikiem w sprawach karnych był radca prawny.
Radcowie od dawna zabiegali o taką możliwość.  Propozycja pojawiła się w projekcie poselskim i mimo sprzeciwu środowiska adwokackiego została uchwalona. Nie wszystkim się to podoba.
Zniknie zawężenie dostępności pomocy prawnej, niekorzystne zwłaszcza dla osób fizycznych. Mnożyli też argumenty za: większa konkurencja na rynku usług prawniczych, większa dostępność profesjonalnej pomocy prawnej dla osób jej potrzebujących, wyższa jakość świadczonych usług. Znaczenie miała także szansa na potanienie usług.
Jeśli do niespełna siedmiotysięcznej rzeszy adwokatów dodamy ponad 22,5 tys radców, to bez wątpienia możemy mówić o stworzeniu bardziej powszechnej profesjonalnej pomocy dla obywateli Klienci kancelarii radcowskich często szukają pełnomocników do spraw mieszanych – częściowo cywilnych, a częściowo karnych. W takiej sytuacji radca może prowadzić tylko jeden wątek sprawy, z drugim odsyła do adwokata.
Przeciwnicy zmian twierdzą, że trzeba mierzyć zamiary na siły.  Radcowie muszą się wszystkiego nauczyć, bo sprawy wolności i kary są bardzo istotne.
 Dziś kompetencje radców prawnych i adwokatów różnią się nieznacznie, a przyjęta nowelizacja zmierza do wyrównywania ich.
Co na to adwokatura?
Nieoficjalnie adwokaci nie kryją niezadowolenia.
Dla wielu z adwokatów urzędówki pozwalają przeżyć gorszy czas w kancelarii, np. wakacje I nie jest to opinia odosobniona. Najlepsi radcowie są spokojni. Najczęściej pracują w kancelariach, w których zatrudnieni są prawnicy różnych specjalności. Ich więc nikt nie zmusi do przyjęcia sprawy karnej.
Ani w procedurze karnej, ani w ustawie korporacyjnej nie rozstrzygnięto, czy pełnomocnikami osób indywidualnych mogą być radcowie pracujący na etatach. Przytoczyć tu można przykład radcy zatrudnionego w urzędzie skarbowym, który po godzinach urzędowania świadczy pomoc prawną indywidualnym klientom...
 
AKTUALNOŚCI
ANALIZY I RAPORTY
Poprzednie artykuły: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
WARTO WIEDZIEĆ WSKAŹNIKI »
Poprzednie artykuły: 1 2 3 4 5 6 7
  • Składka na ubezpieczenie emerytalne 438,73 zł (tj. 19,52%)
  • Składka na ubezpieczenie rentowe 179,81 zł (tj. 8%)
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe 55,07 zł (tj. 2,45%)

STAWKI »

WZROST/SPADEK CEN TOWARÓW I USŁUG KONSUMPCYJNYCH:

  • miesięczny:  sierpniu 2014. w stosunku do lipca 2014r. spadek o 0,4%
  • kwartalny:  w II kwartale 2014r. w stosunku do I kwartału 2014r. bez zmian
  • średnioroczny:  w 2013r. w stosunku do 2014r. wskaźnik wyniósł 0,9%

WZORY DOKUMENTÓW »

WALUTY GIEŁDA
1 EUR
4.3978 0.27%
1 USD
3.8935 -0.07%
1 CHF
4.0000 0.13%
WIG
48139.15 -0.63%
WIG20
1925.34 -0.91%
MWIG40
3658.73 -0.21%
Copyright © 2020 PIFHPROFIT
Wszelkie prawa zastrzeżone