Szukaj :
Witamy w Pomorskiej Izbie
Finansowo-Handlowej Sp. z o.o.

ZAPRASZAMY
 
Misja
O Firmie
Kontakt

+ PARTNERZY

Login :
 
Hasło :

+ NEWSLETTER

Zapisz e-mail :

Jeśli chcesz być informowany o naszych aktualnościach wpisz swój adres emailowy. Szanujemy Twoją prywatność.
Firma PIFH Sp. z o.o.nie udostępni nikomu Twojego adresu. W każdej chwili możesz sie wypisać:

Usuń e-mail :
Sąd nie musi być niedostępną twierdzą
Wprowadzenie sądowej infolinii, a także więcej możliwości przydzielania pomocy prawnej z urzędu, mają uczynić Temidę bardziej przyjazną dla obywateli
Kilkadziesiąt propozycji zmian zarówno w regulaminach organizacji pracy sądów, jak i w procedurach – cywilnej i karnej – przygotowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Dzięki nim sprawa przeciętnego Kowalskiego ma się toczyć szybciej i mniej kosztować.
Iustitia proponuje utworzenie telefonicznej i internetowej informacji sądowej. Chodzi o podstawowe informacje o właściwych sądach, procedurach, o wymaganych dokumentach, wpisach sądowych, numerach kont i wzorach potrzebnych dokumentów.
Ludzie są w sądzie bardzo zagubieni, a i tak nie ma dnia, żeby do jego sekretariatów nie zgłaszali się ludzie potrzebujący pomocy.
Świadomość prawna naszego społeczeństwa jest bardzo nisk. Nawet z pomocą wywieszonych tablic i kierunkowskazów ludziom trudno dotrzeć na wyznaczoną salę rozpraw.
Sędziowie krytykują także obecne, bardzo istotne dla strony, przepisy o wyznaczaniu obrońcy z urzędu. Dziś jest on wyznaczany przez sąd na wniosek zainteresowanego lub niekiedy z urzędu.
Często jednak strona ma problem ze sprecyzowaniem żądania, skarży wszystko, podnosi absurdalne zarzuty.
Iustitia chce wprowadzić możliwość wyznaczenia przez sąd obrońcy – pełnomocnika z urzędu, gdy widać, że strona nie potrafi sobie poradzić (głównie w sprawach cywilnych).
Korzyść z takiej zmiany byłaby obopólna. Sprawa toczyłaby się szybciej, a przez skrócenie procesu w efekcie okazałby się on tańszy.
Na tym nie koniec. W dzisiejszych czasach ludzie często zmieniają miejsca zamieszkania i kiedy sąd szuka bezowocnie obywatela pod starym adresem, ma związane ręce, a zwłoka nie służy dobrze procesowi. Często w jakimś niepozornym miejscu strona zawiadamia nawet o zmianie adresu, ale informacja ta pozostaje niezauważona. Sędziowie proponują więc, żeby oświadczenie o zmianie adresu musiało zostać złożone na urzędowym formularzu. Jeśli strona tego nie zrobi, sąd może dowodzić, że nowy adres był mu nieznany.
Z daleka od biurokracji
Sędziowie chcą także zmian korzystnych dla siebie. Mieliby się skupić wyłącznie na orzekaniu. Za sprawy biurokratyczne byłyby natomiast odpowiedzialne specjalne zespoły złożone z referendarza, asystenta i protokolanta. Każdy sędzia miałby dostać do dyspozycji taką grupę.
Inna propozycja dotyczy podzielenia akt na główne i pomocnicze (techniczne). Wszystko po to, żeby w poszukiwaniu konkretnego dokumentu sędzia nie musiał przekopywać kilkuset tomów akt.
 
AKTUALNOŚCI
ANALIZY I RAPORTY
Poprzednie artykuły: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
WARTO WIEDZIEĆ WSKAŹNIKI »
Poprzednie artykuły: 1 2 3 4 5 6 7
  • Składka na ubezpieczenie emerytalne 438,73 zł (tj. 19,52%)
  • Składka na ubezpieczenie rentowe 179,81 zł (tj. 8%)
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe 55,07 zł (tj. 2,45%)

STAWKI »

WZROST/SPADEK CEN TOWARÓW I USŁUG KONSUMPCYJNYCH:

  • miesięczny:  sierpniu 2014. w stosunku do lipca 2014r. spadek o 0,4%
  • kwartalny:  w II kwartale 2014r. w stosunku do I kwartału 2014r. bez zmian
  • średnioroczny:  w 2013r. w stosunku do 2014r. wskaźnik wyniósł 0,9%

WZORY DOKUMENTÓW »

WALUTY GIEŁDA
1 EUR
4.3978 0.27%
1 USD
3.8935 -0.07%
1 CHF
4.0000 0.13%
WIG
48139.15 -0.63%
WIG20
1925.34 -0.91%
MWIG40
3658.73 -0.21%
Copyright © 2020 PIFHPROFIT
Wszelkie prawa zastrzeżone